środa, 1 lipca 2015

Cząber zamiast antybiotyków

Cząber ogrodowy (Satureja hortensis L.) to wspaniałe ziele z rodziny jasnowatych, skuteczne na różne dolegliwości. Likwiduje wiele groźnych bakterii, opornych nawet na antybiotyki, jak na przykład uciążliwe bakterie gronkowca. Obok tymianku, rozmarynu i oregano cząber powinien mieć stałe miejsce w zielniku, w kuchni i apteczce.

Mój cząber, jak wiecie z wcześniejszych wpisów, siałam w kwietniu. Wyrósł pięknie na około 40 cm wysokości. Teraz chętnie obrywam górne partie do dań z warzywami, sałatek a szczególnie do potraw z mięsem. Nie ma grochówki bez dodatku cząbru, który nie tylko mocno poprawia jej smak, ale i czuwa nad prawidłowym trawieniem, minimalizując wzdęcia i złe samopoczucie. Stare podania mówią, że ten, który cząbru kosztuje chętnym do dobrych uczynków i weselszym się staje.

Cząber podczas kwitnienia

Cząber z sałatą teraz a tak wygladał 3 miesiąe wczesniej (zdjecie poniżej)
Cząber siewki 3 tygodnie od wysiania


Cząber świeży czy suszony łagodzi stresy, fermentację jelit, zapobiega biegunkom, infekcjom pęcherza moczowego, oczyszcza z toksyn, poprawia koloryt i kondycję skóry. Działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Roztarte ziele zmniejsza swędzenie po ukąszeniach a napary i olejki leczą stany zapalne dróg oddechowych, stawów a także żołądka i dwunastnicy.

Cząber trafił do Europy najprawdopodobniej ze wschodnich obszarów, położonych wokół basenu Morza Śródziemnego - Syria, Palestyna, ziemie przy górach Kaukaz.

Co zawiera cząber i kiedy go najlepiej spożywać i suszyć?


Cząber właśnie teraz pod koniec czerwca zaczyna kwitnąć. To jest najlepszy okres na zbiory i spożywanie, gdyż ma najwięcej olejków eterycznych, czyli najwięcej mocy. Na suszenie zrywam pierwsze od góry 15 cm łodyg i suszę w małych pęczkach w suchym dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Suszony cząber ma również wspaniały aromat. Przyda się z pewnością w kuchni i w apteczce do następnego sezonu. Pomimo leczniczej zawartości nie rzucamy się na cząber łyżkami, ale dozujemy w umiarkowanych ilościach- na przykład łyżeczka posiekanych świeżych ziół do obiadu lub 1/3 szklanki naparu, sporządzonego  z łyżki suszonych ziół 2-3 razy dziennie.

Cząber zawiera liczne olejki eteryczne a także garbniki i flawonoidy o silnych właściwościach antyoksydacyjnych oraz niezbędne minerały, jak: magnez, potas i cynk.

Cząber uprawa


Cząber to śródziemnomorska roslina. Ceni sobie zacisze i słoneczne stanowisko. Gleba najlepiej piaszczysta i przepuszczalna. Ziele świetnie daje sobie radę podczas suszy, w przeciwieństwie do bazylii, którą trzeba częściej podlewać i zasilać a cząber poza słońcem i osłonięciem od wiatrów, prawie nic nie potrzebuje. Najlepiej wysiać go w marcu do doniczek a młode roslinki pikować po około 3 tygodniach od wschodu.  Można siać cząber w kwietniu wprost do gruntu, ale mnie jakoś słabo wschodził, dlatego wysiałam do doniczek w marcu. Więcej o wysiewie ziół. Do gruntu przesadziłam na poczatku maja. Cząber, tymianek, mięta i oregano z reguły dobrze znoszą zimy. Na wiosnę powinno się przyciąć rośliny, żeby dobrze się rozkrzewiały w następnym sezonie.
Cząber inne nazwy: cząberek, fasolowe zielę, dzięcielina, pieprzyk, cząberek.

10 komentarzy:

  1. Szczerze mówiąc nie wiedziałam ile zalet ma cząber. To świetny artykuł, na pewno skorzystam z porad.
    Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetne ziółko, no i smaczne. Troche chwiejne po wzejscciu,, ale potem ladnie rośnie. Polecam własną uprawę. Dziekuję za odwiedziny/Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  2. Świetny artykuł! Nie znoszę brać leków i zawsze szukam dla nich alternatyw. Tak już zostałam wychowana, że nie ufam chemii. Moja babcia zawsze miała swoje sposoby na choroby - a to szklaneczka czegoś mocniejszego na przeziębienie, a tu ziele czystka na odchudzanie. Próbuję iść w jej ślady i zrobiłam sobie piękny ziołowy ogródek za domem w tym roku :) Posadziłabym dziurawca, ale mówią, że nielegalne i lepiej nie ryzykować...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie Mariko, jesli mogę tak się zwrócić. Bardzo dziekuję za miłą wizytę i komentarz Mamy podobny stosunek do zycia, które może być przecież piekne, jesli tylko ludzie zechca wrócić do natury.
      Cieplutko pozdrawiam Weronika

      Usuń
  3. ale cząber? Sam nie wiem czy aż tak wierzyć w magię tych wszystkich ziół

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zioła działają wolniej, ale skutecznie i nieszkodliwie, Uwiierzyałam, kiedy choroby nie mógł pokonać antybiotyk, za to zdązył osłabić organizm

      Usuń
  4. Zioła są bardzo zdrowe i przede wszystkim naturalne! niektóre np. babka działa bardzo szybko, ale cząber będę musiała przetestować :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Cząber to zioło o zdecydowanym dobrym smaku i dość szybkim działaniu... Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam, a mi usechł w doniczce, czy nadaje sie do zebrania i uzywania?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. To zalezy kiedy usechł-jesli niedawno to jak najbardziej można pokruszyć i zamknąć w szczelnym pojemniku

      Usuń

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu.
Pozdrawiam Weronika