czwartek, 28 maja 2015

Sałata w sezonie najlepsza

Sałata to jedno z najbardziej popularnych i lubianych warzyw. Jeśli macie tylko możliwość siejcie ją samodzielnie lub posadźcie z rozsady lub kupujcie od sprawdzonych producentów z naturalnych upraw.


Sałata właściwości


Walory smakowe i odżywcze sałaty są bezcenne. Koniec wiosny, lato i jesień to okazja, by dowartościować organizm zielonym, pysznym, chrupiącym warzywem, bogatym w minerały - magnez, wapń, cynk, żelazo, potas a także witaminy, zwłaszcza z grupy B, w tym cenny kwas foliowy, czyli witamina B 9 i niemała ilość prowitaminy A i witaminy E oraz ważny w przemianie materii błonnik. Sałata obok wielu wartości odżywczych ma znikomą liczbę kalorii - w 100 g warzywo nie przekracza 20 kalorii a jest to ilość dla różnych gatunków tych warzyw. Pozostaje zatem nam tylko chrupać od rana do wieczora, dzień po dniu.
Oprócz witamin i minerałów sałata jest bardzo dobrym żródłem antyoksydantów, opóźniających procesy starzenia organizmu. Obecność witamin z grupy B ma zbawienny wpływ na odporność i dobre samopoczucie, jak i  na większość niezbędnych procesów fizjologicznych w zdrowym ustroju. Dieta bogata w sałaty, w tym szczególnie popularną masłową, skutecznie niweluje ryzyko nowotworów i innych groźnych chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca czy nadciśnienie. Wreszcie sałata to doskonały dar natury w bezpiecznej diecie przy odchudzaniu.Sałata uprawa


Sałata masłowa króluje na naszych stołach, ale warto wzbogacać menu o inne gatunki, w tym bardzo cenną śródziemnomorską odmianę rukolę, która niestety nie jest najłatwiejsza w samodzielnej uprawie w Polsce. Rukola właściwie należy do rodziny kapustnych szczególnie bogatych w witaminy i minerały. Polecałabym do hodowli oprócz masłowej - roszponkę, sałatę karbowaną, rzymską i lodową.

Polecam przepis na sałatkę z sałaty masłowej i kapusty pekińskiej, którą można przygotować nawet na kilka godzin wcześniej w przeciwieństwie do przystawki z samej sałaty, którą trzeba przygotować w ostatniej chwili przed podaniem. LINK

Sałatka z kapustą pekińską, sałata masłową, rzodkiewką...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu. Postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania i propozycje, co do jego zawartości.