piątek, 9 listopada 2012

Kasza jaglana - złoty środek na odchudzanie



Kasza jaglana
Zbawienne działanie kaszy jaglanej na układ pokarmowy, krwionośny, nerwowy i budulcowy, od dawna chroniło ludzkość przed utratą zdrowia. W czasach, kiedy trucizna kryje się w prawie każdym posiłku z przetworzonych produktów, koniecznie trzeba zadbać o nasze menu. 

Niekwestionowaną tarczą dla naszego zdrowia jest kasza jaglana. Suplementy nie załatwią za nas problemu niedożywienia, braku najważniejszych minerałów, jak wapnia, magnezu, żelaza, potasu i wielu innych składników- witamin - B, A, K, C, E, wysokowartościowego białka, niezbędnego w poprawnym funkcjonowaniu organizmu. 

Rosną liczby dzieci chorych na nadciśnienie, gdyż w ich diecie dominuje śmieciowe jedzenie, bogate jedynie w niezdrowe utwardzone tłuszcze. To nie znaczy, że sobie i najmłodszym musimy odmawiać frytek, czy loda, ale o to, żeby tego typu potrawy ograniczyć do minimum a z czasem do zera, wprowadzając przede wszystkim do diety zdrowe dania z udziałem nieprzetworzonej, wolnej od konserwantów żywności.

Kasza jaglana jest źródłem przeciwutleniaczy, zwanymi antyoksydantami a także lecytyny i krzemionki. Nasza skóra, włosy i paznokcie, dzięki jej właściwościom, mogą się w pełni regenerować i wyglądać nienagannie, a udział drogich kosmetyków to kwestia poprawy nastroju. Dbajmy zatem o siebie przede wszystkim od środka.


Kasza jaglana oczyszcza odchudza i leczy

Kasza jaglana to dobry sposób na odchudzanie i zdrowy detoks. Bogactwo witamin, pierwiastków, drogocennych substancji odtruwających i stosunkowo niewielka kaloryczność, przemawia za rozsądnym zrzucaniem nadmiaru wagi. Sto gram kaszy jaglanej to około 350 kalorii i mnóstwo najbardziej wartościowych składników, normalizujących najważniejsze procesy w każdej komórce ciała, usuwających przy tym z organizmu odpady przemiany materii. 


Kasza jaglana w kuchni

Przepisy z kaszą jaglaną w opisie i na filmie. Polecam

W naturze jest wielka siła i można z niej korzystać do woli, minimalizując ryzyko utraty zdrowia i spustoszenia budżetu. 
Z kaszy jaglanej można przygotować wiele pysznych dań. Zapraszam do najprostszych przepisów:

jak gotować kaszę jaglaną?
zupę jaglaną - złoto na talerzu
pomidorówka z kaszą jaglaną
tradycyjne mielone z kaszą jaglaną
kasza jaglana z wątróbką
domowy chleb z kaszą jaglaną
pyszne placki ziemniaczane z kaszą jaglaną
sałatka z tuńczykiem i kaszą jaglaną
babeczki z kaszą jaglaną



20 komentarzy:

  1. Bardzo tu u Ciebie miło i smacznie :o)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kaszę jaglaną stosuję w mojej kuchni od pażdziernka ur. wprawdzie poprawiła mnie się cera paznokcie zrobiły się bardzo mocne czuję się dużo lepiej lecz waga ani trochę nie spadła.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z odchudzaniem w naturalny sposób to trochę tak, jak z ziółkami - działają wolniej, ale korzystnie. Trzeba czasu. Po tabletkach może schudniesz szybko, ale organizm się do nich przyzwyczaja i szybko wracasz do punktu wyjścia. Odżywiając się zdrowo, może nie stracisz tak szybko na wadze, ale ile zyskasz na zdrowiu. Nie poddawaj się. Dziękuję, że mnie odwiedziłaś. POZDRAWIAM

    OdpowiedzUsuń
  4. kasze jaglana jem drugi tydzien 2 x dziennie. na obiad z warzywami z patelni z piersia a na kolacje z salatka z warzyw (pomidor, ogorek, salata lodowa). Schudłam 3 kg i nie chodze głodna. Nigdy jeszcze nie byłam tak zadowolona z diety

    OdpowiedzUsuń
  5. Niestety, u mnie jaglanka bardzo podnosi poziom cukru. Co zrobić, by cukier nie wzrastał? Może jakoś doprawić? Cieszę się, że dzielisz się swoim doświadczeniem. Dziękuję. Marianna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mozna udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale mozna spożywać mniejsze porcje, być w ruchu, pić wodę to ogół czynników przerabiających niekorzystny poziom cukru. Polecam stronę:http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101460,11021742,Cukier_nie_musi_byc_bialy__by_szkodzic_.html

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź i za stronę. Obecnie modyfikuję żywienie ze względu na strach przed insuliną. Bardzo dziekuję Ci za to co robisz, za informacji którymi się dzielisz z innymi. Zaczynam buszować po Twoich wiadomościach z nadzieją, że cukrzyk nie jest z chorobą sam. Dziękuję. Marianna

      Usuń
    3. Moja mama ma cukrzycę, niestety lekarze nie polecają jej kaszy jaglanej właśnie ze względu na wysoki indeks. Polecam zastąpić jaglankę w Twoim przypadku kaszą gryczaną, można kupić nie prażoną kaszę. To też kasza która wpływa na "odkwaszenie" organizmu i ma wiele przeciwutleniaczy, ale nie podnosi tak poziomu cukru.

      Usuń
  6. Jesli chodzi o cukier ,to bardzo dobrze pic herbate z lisci morwy bialej stabilizuje poziom cukru we krwi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuję i zachęcam zagladających do wpisywania cennych informacji sprawdzonych praktyk, przy regulacji cukru we krwi

      Usuń
  7. Jestem na diecie i niedawno przekonała mnie do siebie kasza jaglana bio planet, bardzo ją lubię i często wcinam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też często kupuję produkty bio planet. Sprawdż też smaczną kaszę mannę i otręby owsiane

      Usuń
  8. jak dobrze że tak polubiłam kaszę ;))

    OdpowiedzUsuń
  9. Czuję się zmotywowana, to bardzo ciekawy wpis. Nie przepadam za kaszą i dlatego jadam ją zbyt rzadko. Może warto to zmienić.
    Przesyłam cieplutkie pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Ewo. Kasza jest naprawdę smaczna. Warto. Pozdrawiam cieplutko!

      Usuń
  10. Uwielbiam kaszę jaglana,bardzo często ja jem.Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I słusznie Pani Małgosiu. Tez lubię i bardzo dobrze się po nie czuję. Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  11. Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu.
Pozdrawiam Weronika