czwartek, 22 listopada 2012

Migdały

Migdały - smaczne, zdrowe orzechy, antyalergiczne, bogate w witaminy i minerały.  Wystarczy zjeść kilkanaście sztuk dziennie, by odczuć z czasem przypływ humoru i wyższy poziom sił witalnych. Warto traktować je, jak naturalne tabletki na zdrowie, bez ryzyka działań ubocznych.

Migdały - naturalne tabletki na zdrowie

 Migdały - Witaminy, minerały i inne cenne związki


  • doskonałe źródło witaminy E - odpowiedzialnej za stan serca i naczyń krwionośnych
  • witamina B2 - mocne nerwy i lepszy wzrok
  • magnez
  • wapń
  • fosfor
  • potas 
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), obniżające zły cholesterol, ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych, nadciśnienia i powstawanie komórek nowotworowych
  • dobrej jakości białko (ok. 15 gram w 100 gramach produktu)
  • błonnik - oczyszcza i odtruwa, usuwając odpady przemiany materii
Z powyższego wykazu widać, że w tak doborowym towarzystwie nie sposób się zagubić i podupaść na zdrowiu. Sięgajmy do natury, jak najczęściej, oszczędzając na drogich suplementach, o których do końca, nigdy nie będziemy pewni, czy nam coś pomogą. Jeśli skrupulatnie liczymy kalorie to warto wiedzieć, że 20 sztuk migdałów stanowi około 100 cennych kalorii. To nie jest jednak pusta energia, jak w cukrze, czy alkoholu. Zdrowe tłuszcze uruchamiają proces rozpuszczania najcenniejszych witamin a te, mając do dyspozycji życiodajne pierwiastki, enzymy, białka, kwasy, uruchamiają komfortowe warunki do rozwoju organizmu i jego metabolizmu. Już czas przestać obwiniać wszystkie tłuszcze za naszą otyłość. Znaczna ich część (omega3, omega6), pochodzenia roślinnego, z ryb i owoców morza (zwłaszcza spożywane na zimno), warunkuje powodzenie zdrowej diety. Ludzie, którzy jedzą warzywa i owoce bez dodatku NNKT, nie mogą oczekiwać od ich stanu zdrowia zdecydowanej poprawy. Podobnie się rzecz ma z tymi, co to olej używają jedynie do smażenia. Odkąd człowiek wynalazł ogień, większość posiłków chciałby grillować. Pomiędzy tymi pozornymi, ale jednak przyjemnościami dla oczu i żołądka, trzeba spożywać smaczne warzywne sałatki z dodatkiem oleju z pierwszego tłoczenia z roślin typu    - rzepak, siemię, soja, oliwki  oraz ziarna, kaszesiemię lniane i oczywiście uniwersalne naturalne pastylki - migdały.



Migdały w kuchni

Wysublimowany smak migdałów sprawia, ze chętnie sięga się po nie w kuchni śródziemnomorskiej i niemal w każdej części świata. Nasze polskie mazurki wielkanocne kochają towarzystwo migdałów. Święta Bożego Narodzenia upływają z ich znaczną domieszką w makowcach i wielu innych przysmakach. 

Migdały wykorzystujemy na różne sposoby: jako mączkę do wypieków i dań, płatki do dekoracji, posiekane lub w całości. Dodatek migdałów do sałatek, surówek, potraw mięsnych, podnosi ich walory smakowe, wzbogacając jednocześnie monotonną dietę. Zamiast toksycznych chipsów ze sklepowej półki, można je z apetytem chrupać, podczas siedzenia przed telewizorem. Dla amatorów łakoci polecam oszczędny w cukrze tort migdałowo-porzeczkowy lub
przepyszną owsiankę z migdałami i aronią

3 komentarze:

  1. Dla mnie migdały były zbawieniem podczas ciążowej zgagi. Jedyne co mi pomagało.

    OdpowiedzUsuń
  2. jem:) właśnie idealne na zgagę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za informację i zaraz dodam ją do tagów. Z tego co wiem sporo ludzi neka problem zgagi.
      Pozdrawiam

      Usuń

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu.
Pozdrawiam Weronika