Co zawiera kapusta?
Kapusta biała znana jest od czasów starożytnych. W Polsce zaczęto ją uprawiać w XIV wieku w przyklasztornych ogrodach. Pomimo bogatej przeszłości, wynikającej z jej dobroczynnych właściwości, nadal bywa pomijana w diecie. To tanie warzywo, na szczęście popularne wśród zabiedzonej społeczności, jest kopalnią witamin, minerałów i cudownych związków, dzięki którym nasz organizm dzielnie znosi zły wpływ wszechobecnych toksyn w pożywieniu, wodzie i powietrzu. Jeżeli jeszcze nie macie jej w diecie, natychmiast trzeba to zmienić. Najlepiej zjadać ją na surowo w sałatkach z dobrym jakościowo olejem, bogatym w NNKT (dobroczynne kwasy nienasycone), w postaci kiszonek oraz w postaci soku świeżego lub z ukiszonej kapusty. Gotowana kapusta, zwłaszcza bez dodatku tłustych dodatków jest także świetnym daniem, obfitującym w składniki odżywcze. Obróbka termiczna pozbawia ją jednak znacznych ilości witaminy C, lecz pozostałe wartości zostają bez zmian. Przeciwwskazania do jej spożycia mają tylko Ci, którym dolega zaawansowana nadkwaśność, podrażniony żołądek i ogólna nietolerancja.
Kapusta jest źródłem karotenów, potrzebnych do wyprodukowania witaminy A. Obecność znacznych ilości witamin C, E, B K, H i PP oraz niezbędnych minerałów, jak wapń, żelazo, potas, mangan, fosfor, siarka, jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania organów po metabolizm w każdej komórce naszego ciała.
Kapusta to super broń do walki z wolnymi rodnikami, których ujemny wpływ zagraża nam nowotworami, starzeniem i ogólnie złym wyglądem. Spożywanie produktów, takich jak kapusta i jej pochodne to zapewnienie sobie odpowiedniej dawki przeciwutleniaczy, zwanych antyoksydantami.
Jak działa cudowna kapusta - eliksir młodości?
- ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe, zabija gronkowce a nawet prątki gruźlicy ( od dawna leczono nią płuca, gardło, dziąsła, serce)
- odtruwa i regeneruje organizm
- zwiększa siły odporne organizmu
- odmładza
- zapobiega i walczy z rakiem
- picie soku z kapusty zwalcza anemie, wrzody żołądka i dwunastnicy
- rozgrzewa i doskonale reguluje ciepłotę ciała
- dzięki obecności siarki, poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci
- w postaci kompresów zwalcza bóle stawów, łagodzi oparzenia, stłuczenia, rany, egzemy, wypryski a także przynosi ulgę w migrenie
- posiada sporo błonnika, zbawiennego przy usuwaniu odpadów przemiany materii
- jest bardzo dobrym źródłem białka
Wiem o właściwościach kapusty ale mam problem jak przygotować ją jako okład na stłuczenia
OdpowiedzUsuńWitam
UsuńZnalazłam stronkę, która bardzo dobrze instruuje, jak zrobić okład z liścia kapusty. Oto ona: http://www.bioslone.pl/porady-medycyny-ludowej/oklad-z-liscia-kapusty
Pozdrawiam...
Dziękuję za ten przepis uwielbiam kapustę w każdej postaci
OdpowiedzUsuń