środa, 26 marca 2014

Kasza pęczak na zdrowie

Wszyscy znamy wierszyk: Kipi kasza...
W małej zwrotce cała prawda a na poparcie podam kilka najważniejszych jej walorów.


Pęczak to jedna z najmniej przetworzonych kasz jęczmiennych. Uzyskuje się ją ze zdrowych ziaren jęczmienia a jak wiadomo pierwotne produkty z minimum obróbki przemysłowej, mają najwięcej wartości odżywczych.

Pęczak to bardzo dobre źródło witaminy E, zwanej witaminą serca, witaminy B9, zwanej folacyną (inaczej kwas foliowy - bez niego mózg i układ nerwowy nie działa prawidłowo, ważny w diecie przyszłych matek, których potomstwo rokować może bardzo dobrym rozwojem), witaminy B1 i B6 i niezwykle cennej witaminy PP (niacyna). Ta kasza to także wartościowe źródło pierwiastków: żelaza, potasu, magnezu, cynku i innych choć śladowych minerałów, to koniecznych do procesów fizjologicznych.


Pęczak w 100 suchych  gramach ma około 330 kalorii, około 8,5 gramów białka i sporo błonnika, bo prawie 6 gramów, około 2 gramów cennych kwasów tłuszczowych i 75 gramów węglowodanów.


Kasza pęczak poprawia pracę serca, przeciwdziała miażdżycy, reguluje cholesterol, reguluje ciśnienie krwi, działa krwiotwórczo, koi nerwy, działa antyrakowo, wzmacnia włosy, skórę i paznokcie, przyśpiesza leniwy metabolizm, przyśpiesza przemianę węglowodanów, oczyszcza organizm z odpadów przemiany materii, ułatwia regularne wypróżnianie, utrzymuje w bardzo dobrej kondycji przewód pokarmowy i organy trawienne (przełyk, żołądek, dwunastnica, jelita, trzustka, śledziona, pęcherz żółciowy) i bardzo ważne:  poprawia kondycję kości i stawów

Kasza pęczak ma wysokie walory smakowe. Trzeba ją tylko odpowiednio ugotować - rewelacyjna już z samymi warzywami w zupie (polecam przepis na prostą i pyszną zupkę z pęczakiem) a z niewielkim dodatkiem mięsa jest nie lada przysmakiem. Wypróbuj pyszną sałatkę z pęczakiem LINK



6 komentarzy:

  1. Jak czesto trzeba jesc kasze peczak by naprawde korzystac z jej wszystkich walorow- bardzo ciekawe wpisy; Zapominamy , ze o zdrowie trzeba dbac by potem nie dac sie faszerowac chemia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto jeść kaszę nawet codziennie, jeśli nie wyda się to monotonne a jesli uatrakcyjnić menu to inną kaszą, jak jaglana, czy gryczana - dobry metabolizm i zdrowy układ pokarmowy. Kaszę możemy dodawać do kotletów z mięsa, jak i do kotletów z jarzyn, czy lepić pierogi. Możliwosci bardzo wiele

      Usuń
  2. Właśnie pęczak...bo czym mniej jęczmień ograbiony i rozdrobniony tym lepiej. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja czesto słucham podpowiedzi smakowych mojego organizmu, a w wypadku pęczaku to strzał w dziesiątkę. Uwielbiam pod każdym względem. Trzeba tylko zjadać rozsądne ilości żeby nie zacząć tyć. W zamian za jego spożywanie dostaje lepsze samopoczucie, a szczególnie ulgę w stawach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam
      Dziękuję za wizytę i cenną poradę odnośnie stawów. o które każdy powinien dbać i oczywiście zajadac pęczak częściej i z umiarem. Pozdrawiam

      Usuń
    2. tyć po pęczaku? kierowniku, ugotowana kasza (100 g) ma raptem 128 kcal! Lepiej zjeść więcej pęczaku niż wszelakiego innego dziadostwa, które nawet koło żywności nie stało. Pozdrawiam.

      Usuń

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu.
Pozdrawiam Weronika