wtorek, 18 marca 2014

Czerwona kapusta na cywilizacyjne choroby


Wszystkie rodzaje warzyw kapustnych są bardzo zdrowe i zawierają mnóstwo witamin i minerałów, ale kapusta czerwona, z uwagi na paradoksalnie fioletowy kolor, bogatsza jest o grupę substancji, zwaną antocyjanami, antyoksydantami. Dzięki tym związkom nasz organizm nie starzeje się szybko i nie pojawiają się w nim groźne zmiany chorobowe, powszechnie nazywane rakiem, będące zmorą współczesnych czasów.

Co zawiera kapusta czerwona?

Kapusta czerwona, jak większość kapustnych to bogate źródło witaminy C, E, B, K, H , PP. Zawiera także cenne karoteny, niezbędne dla ich przemiany w organizmie na witaminę A. Kapusta to kopalnia minerałów - wapń, żelazo, potas, mangan, fosfor, siarka, cynk i wiele innych śladowych pierwiastków.


Kapusta ma zaledwie około 30 kalorii

Kapusta gotowana czy na surowo? Która zdrowsza?


Przepis na pyszną surówkę z czerwonej kapusty

Jeśli chcemy skorzystać z dobrodziejstwa odmładzającej witaminy C to staramy się zjadać kapustę na surowo. Dobrze rozdrobnioną kapustę można w rękawiczkach wygnieść lub przy pomocy tłuczka, dodać sok cytrynowy, ale nie kwasek ani ocet spirytusowy. Dodatkowo dodajemy olej tłoczony na zimno, żeby witaminy takie, jak A i E, mogły się w nim rozpuścić i być prawidłowo przyswojone przez organizm. 

Kapusta a odchudzanie i oczyszczanie organizmu

Zawarte w kapuście związki, zwłaszcza w kiszonkach, dbają o nasze jelita, gdzie zachowana jest prawidłowa flora bakteryjna, dzięki której jesteśmy odporniejsi na wszelkie choróbska i infekcje. (Rola bakterii kwasu mlekowego). Już w starożytności a po dziś dzień w medycynie ludowej, kapustą leczono zatrucia przewodu pokarmowego, bóle stawów, wrzody i wiele innych dolegliwości. Kapusta ma sporo błonnika, (2,5 g na 100g), który dodatkowo oprócz jej małej kaloryczności, sprzyja odchudzaniu. Można jej sporo zjeść, czuć się sytym, dając przy okazji organizmowi mnóstwo cennych składników. Kapusta, dzięki wspomnianym antocyjanom, witaminie C ma olbrzymie właściwości regenerujące i odtruwające. Rola kapusty w diecie  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu. Postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania i propozycje, co do jego zawartości.