niedziela, 30 grudnia 2012

Trzy jabłka dziennie na zdrowie

Jabłka - jedne z najtańszych i wszechstronnych leczniczo owoców, utrzymują nasze zdrowie na przyzwoitym poziomie. Najlepiej sięgać po te mniej okazałe, które dojrzewały bez toksycznych przyśpieszaczy.

Spożywanie jabłek to same zalety:

Jabłka mają niewiele kalorii (w 100 gramach raptem 40 kcal), sporo błonnika - 4,4 grama, pokaźną ilość witamin: B1, B2, B6 - po 0,3 mg a także witaminę C i A. Zawarte w jabłkach cenne pierwiastki, jak potas (144 mg) i żelazo są bardzo potrzebne dla prawidłowej pracy serca, mózgu, obiegu krwionośnego i nerwowego. Potas dba o równowagę elektrolitów w organizmie, zaś żelazo działa krwiotwórczo. Przeczytaj więcej o roli życiodajnych pierwiastkach.


Niepodważalną zaletą jabłek jest ich niska cena - te wartościowe są tańsze od wyselekcjowanych olbrzymów, które średnio są dwa razy droższe. W moich starszych postach, jak i w tym, podkreślam zawsze, że utrzymanie zdrowia w dobrej kondycji, nie musi dużo kosztować. Oczywiście, jeśli chcemy poprawić sobie humor, połykając tabletkę z błonnikiem na odchudzanie lub z zestawem witamin i minerałów, zróbmy to od czasu do czasu, ale z codziennego jedzenia jabłek, nie rezygnujmy nigdy. Substancje, zwane przeciwutleniaczami, jak choćby znana witamina C i pozostałe związki, wchłaniają się najlepiej do naszego organizmu z naturalnych źródeł.

Jabłka nieodzowne w kuchni


Jabłka świetnie się przechowują a ich niepodważalny smak, doceniany jest w kuchni. To z ich udziałem wypieka się cudowne polskie jabłeczniki, częściej nazywane z francuskiego - szarlotkami.  Naleśniki z jabłkami , kompoty lub dżemy, mięsa duszone z jabłkami - to tylko niektóre potrawy z ich udziałem. Można samodzielnie stworzyć, z jabłkami w roli głównej, wiele autorskich przepisów. Zapraszam na niektóre z nich  - na mini-szarlotki lub przepis na szarlotkę z chrupiącą skórką, Wyśmienity jabłecznik, że paluszki lizać

Zawarte w jabłkach pektyny (najwięcej pektyn jest w skórce, dlatego, jak najczęściej, warto spożywać jabłka bez obierania skórki) są dobrodziejstwem dla układu pokarmowego i wydalniczego (wspomagają usuwanie toksyn) a ich zasadotwórcze działanie, utrzymuje odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową w żołądku. W warunkach domowych bardzo łatwo uzyskać bezpieczny ocet jabłkowy (zobacz przepis), doskonały do marynaty do mięs lub przetworów, doceniany w diecie jako pogromca tłuszczu i złego cholesterolu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu. Postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania i propozycje, co do jego zawartości.