niedziela, 1 września 2013

Śledzie skuteczna broń nie tylko na miażdżycę

Śledzie to doskonałe źródło białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 a ich niepowtarzalne walory smakowe, w kuchni, dają wiele możliwości. Śledzie to także bogactwo witamin - A, E, B6, D, PP, minerałów - potas, cynk, jod, miedź, żelazo. Spożywanie popularnych ryb to znaczna korzyść dla organizmu.Śledzie chronią nas przed miażdżycą, depresją, chorobami układu nerwowego, są zasadotwórcze, poprawiają koncentrację, nastrój, pracę serca, mózgu, słowem antidotum na wszelkie cywilizacyjne bolączki. Śledzie, choć wydają się tłuste, nie są kaloryczne a ich dobroczynne tłuszcze - to eliksir życia i młodości. Sięgajmy po nie, jak najczęściej!

100 gram tych ryb daje około 140 kalorii, zależy to oczywiście od dodatków lub sosów. Najlepsze z nich to matiasy - śledzie odławiane przed tarłem w maju. Śledzie wędzone (piklingi, kipery) mają mniej wartości, ale, z uwagi na walory smakowe, warto ich czasami skosztować.


O czym należy pamiętać, spożywając śledzie


  • wybieramy białe i jędrne matiasy
  • moczymy w wodzie tak długo, by straciły nadmiar soli (od 6 do 12 godzin)
  • śledzie kochają sok z cytryny, limonki i towarzystwo cebulki oraz ogórków kiszonych - te dodatki wzmacniają i poprawiają ich smak
  • sałatki ze śledzi muszą się kilka godzin odleżeć, aż przenikną się aromaty wszystkich składników.
  • śledzie można przyrządzać na wiele sposobów, z różnymi sosami, olejami a także podawać tradycyjnie smażone lub grillowane
Polecam:

śledzie w śmietanie najlepsza sałatka
sałatkę warstwową ze śledzi z marchewką i groszkiem
sałatka warstwowa śledzie pod szubą
śledzie w oleju
śledzie w pomidorowym sosie
śledzie w oleju rzepakowym


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu. Postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania i propozycje, co do jego zawartości.