poniedziałek, 16 września 2013

Czy grzyby są zdrowe?


W. Domogród

Grzyby jadalne to wspaniałe źródło cennych białek, witamin - A B C D E K, makro i mikroelementów. Na przykład popularne w kuchni pieczarki hodowlane mają sporo witaminy D i pierwiastka zwanego selenem, dzięki któremu w organizmie człowieka zostają poskromione złe wolne rodniki - sprawcy niekorzystnych zmian, nierzadko nowotworowych. Obecność w diecie przeciwutleniacza selenu, oczywiście w bardzo niewielkich ilościach eliminuje ryzyko raka piersi, czy prostaty.
Oprócz cennych składników odżywczych, warto docenić grzyby za niewielkie kalorie (około 40 kalorii na 100 gram grzybów), dużą zawartość błonnika, dzięki któremu jemy i chudniemy, odtruwamy organizm i czujemy się komfortowo.
Więcej cennych informacji polecam zgłębić na specjalistycznej stronie poświęconej grzybom: MITY O GRZYBACH
http://www.niam.pl/pl/artykul/652-jedz_grzyby_dla_zdrowia_urody_i_dobrej_sylwetki

Ważne: Dzieciom, przynajmniej do 8-go roku życia, nie podajemy potraw z grzybów, gdyż ich układ pokarmowy jest jeszcze słabo wykształcony i nie najlepiej wchłania ciężkostrawne białko.

Grzyby w kuchni

Walory smakowe grzybów od pradawnych czasów są najwyżej oceniane przez człowieka. I bardzo słusznie. Osobiście uważam, że jeśli się ma w spiżarce grzyby suszone, bo tych w occie, nikomu nie  polecam, jak zresztą wszystkiego w occie spirytusowym. Najzdrowsze marynaty robimy, używając octu owocowego lub winnego. Nie odchodząc jednak od tematu, zapas suszonych grzybów pozwala ludziom smacznie i tanio przeżyć mroźną i biedną zimę. Ile potraw można zrobić z grzybów, ten wie, kto kocha gotować, bo jego kulinarna fantazja szuka wciąż nowych połączeń, kształtów, faktur i smaków. 

1 komentarz:

  1. Ja osobiście bardzo długo nie lubiłam grzybów :) ale powoli się to zmienia i przekonuje się do nich ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu. Postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania i propozycje, co do jego zawartości.