piątek, 23 sierpnia 2013

Czy warto jeść ogórki?

Zawartość witamin w ogórkach jest znacznie niższa od innych warzyw, ale jesli się weżmie pod uwagę walory smakowe ogórków, mozliwości kulinarne oraz ilości, jakie przetwarzamy to suma sumarum, nasze zdrówko wiele zyskuje. Warto podkreślić, że chociaż świeże ogórki nie mają zbyt wiele witaminy C to po zdrowej fermentacji, ale nie w postaci korniszonów z bardzo niezdrowym octem, lecz właśnie  jako ogórki kiszone są doskonałym jej żródłem. Ogórki i sok z takich kiszonek od ręki usuwa ból głowy i znacznie poprawia nastrój. Cenią go bardzo ludzie przechodzący przez przysłowiowego kaca.

Mimo mniejszej zawartości witamin ogórki mają znaczne ilości minerałów.Konsumowanie ogórków jest bardzo korzystne dla równowagi kwasowo-zasadowej (duża zawartość potasu wapnia i fosforu), dzięki temu, nie trapią nas choroby serca, zaburzenia elektrolitów i nieprzyjemne doświadczenia gastryczne - wrzody, refluks przełyka, lub owrzodzenia dwunastnicy.

Na polu pielęgnacji cery, której piękno warunkuje doskonałe samopoczucie, ogórki świeże nie tylko utrzymują zadowalający stan skóry, ale przynoszą ulgę, ujędrniają, nawilżają, rozjaśniają, odwadaniają, zmniejszają opuchliznę i poprawiają niekorzystny koloryt. Minusem ogórków jest zawartość enzymu - askorbinazy, który niszczy witaminę C, dlatego lepiej nie łączyć go z warzywami bogatymi w kwas askorbinowy (witaminaC).

Niekwestionowaną zaletą ogórków, jest przede wszystkim znikoma kaloryczność - w 100 gramach ogórka jest raptem około 10 kalorii, więc możemy sobie je zajadać kilogramami. Zabieramy je do kanapek, jemy do obiadu, przegryzamy w ciągu dnia i obowiązkowo robimy przetwory. Ogórki z upraw ekologicznych możemy spożywać ze skórką, która, jak w większości owoców i warzyw kryje mnóstwo cennych wartości.
Zapraszam do przepisów:
prosta sałatka z ogórków
przecier z ogórków
sałatka ogórkowo-jarzynowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu. Postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania i propozycje, co do jego zawartości.