Seler naciowy walory
Wysoka zawartość potasu w selerze (260 mg na 100 g) to okazja, by przywrócić prawidłowe ciśnienie krwi, spokojną pracę serca, elastyczność żył, równowagę elektrolitów.
Nasze serce szczególnie potrzebuje potasu, magnezu i witaminy E a to wszystko można znaleźć w selerze w odpowiednich ilościach bez ryzyka niedoboru czy też nadmiaru, jak to się może przydarzyć w dawkowaniu farmakologicznym.
Spora zawartość błonnika i niewielka ilość kalorii - około 17 na 100 g selera - pomaga skutecznie w odchudzaniu, bo znacznie przyśpiesza przemianę materii.
Seler działa moczopędnie a w diecie to dobry sposób na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii.
Seler naciowy wykazuje właściwości antydepresyjne, przeciwzapalne i antynowotworowe a wszystko to dzięki flawonoidom - związkom zapobiegającym także oksydacji komórek, czyli ich przedwczesnemu starzeniu.
Sok z selera, jak i napar z liści na Dalekim Wschodzie często wykorzystywany jest w leczeniu chorób stawów, nadpobudliwości i reumatyzmu.
Osoby podatne na alergie przed wprowadzeniem selera do diety powinny wypróbować minimalną ilość, by po kilku godzinach obserwacji objawów wykluczyć uczulenie lub seler.
Tutaj możesz zobaczyć tabelę zawartości witamin, minerałow... w selerze korzeniowym i naciowym - zarówno jeden jak i drugi seler ma wiele wartości, zwłaszcza na surowo z upraw naturalnych bez sztucznych szkodliwych nawozów.
Tutaj możesz zobaczyć tabelę zawartości witamin, minerałow... w selerze korzeniowym i naciowym - zarówno jeden jak i drugi seler ma wiele wartości, zwłaszcza na surowo z upraw naturalnych bez sztucznych szkodliwych nawozów.
Uwielbiam w sałatach :)
OdpowiedzUsuńSeler naciowy - super wartościowe warzywo i do tego smaczne. Pozdrowienia :)
OdpowiedzUsuńSuper to wyszło ;D Gratulacje :D
OdpowiedzUsuńBardzo podoba mi się tematyka. Jest bardzo interesująca. Lubię takie tematy.
OdpowiedzUsuńUwielbiam seler naciowy! Muszę stworzyć to cudo :)
OdpowiedzUsuńJa mam dokładnie taks samo ;)
UsuńNaprawdę świetny jest ten blog. Nie moge się doczekać kolejnych wpisów.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy blog. Jestem pod wrażeniem. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać. Lubię blogi o takiej tematyce.
OdpowiedzUsuńSeler naciowy jest specyficzny w smaku, trzeba go umiejętnie połączyć aby smakował. Pozdrowienia
OdpowiedzUsuńWiele dobrego słyszałam właśnie o selerze naciowym, jednak jego smak niestety nie odpowiada mi za bardzo
OdpowiedzUsuńNie wiem jakie właściwości musiałby mieć seler naciowy żeby mnie przekonał do siebie. Smak mi wgl nie odpowiada.
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam o tym, ale z pewnością włączę go do diety, bo moje serce niestety nie jest w zbyt dobrej kondycji :( Ostatnio na badaniach wyszła pewna wada
OdpowiedzUsuńDla serduszka wszystko! Trzeba jeść zdrowo i pożywnie.
OdpowiedzUsuń