czwartek, 20 sierpnia 2015

Jeżyny nie tylko na zdrowe odchudzanie...

Każdy kto boryka się z problemami powolnej przemiany materii i każdy kto tych kłopotów jeszcze nie ma, powinien zajadać się wyjątkowo zdrowymi owocami, zawierającymi znaczne ilości błonnika, dobrze przyswajalne witaminy (w tym spore ilości witaminy E, K, C, B, PP, A), minerały (w tym ważny magnez, wapń, żelazo) oraz przedłużające życie i młodość - antyoksydanty.

Jeżyny (Rubus fruticosus)


Jeżyny są także doskonałe w diecie cukrzyków, dla osób z osłabionym sercem, niedomaganiami układu kostnego, czy z ryzykiem chorób nowotworowych. Jeżyny rosną na łąkach, miedzach, polach i na skrajach lasów. W tym roku dojrzały już na początku sierpnia, bo lato w Polsce słoneczne i bardzo ciepłe. Teraz najlepszy czas na przetwory z jeżyn - soki, dżemy, frużeliny, konfitury, nalewki a także łakocie z jeżynami - pyszne ciasta, desery czy lody.


Dżem i sok z jeżyn przepis



100 g jeżyn zawiera niewielką ilość kalorii ( około 40) i niski indeks glikemiczny (25)

W ziołolecznictwie najczęściej wykorzystuje się liście jeżyny, które mają właściwości przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze i odtruwające. Przywracają prawidłową pracę układu pokarmowego po biegunkach i niestrawnościach. Napary z liści, zapobiegają także powstawaniu wrzodów i działają wykrztuśnie w stanach zapalnych dróg oddechowych.

W pielęgnacji skóry liście i owoce jeżyny łagodzą objawy trądziku, regenerują, ujędrniają i wygładzają jej tkanki. Napary i płukanki z liści wzmacniają włosy i paznokcie.

11 komentarzy:

  1. Nawet nie wiedziałam że jeżyny są takie zdrowe :) Mam na ogrodzie ale są strasznie kwaśne :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co kwaśne to witalne a jeżyny ciągle niedoceniane- ja miałam leśne a w tym roku były słodziusieńkie. Może Twoje miały mało slońca. Pozdrawiam

      Usuń
  2. Czy jeżyny bezkolcowe też mają takie same walory?Co do kwaśnego smaku to może zależy to od odmiany -a po za tym od stopnia dojrzałości - im bardziej dojrzałe tym mniej kwaśne - Jeżyny zdarzają się też dojrzałe tylko w połowie-zasługa szkodnika szpeciel jeżynowy -

    OdpowiedzUsuń
  3. Użyłam dzikiej jeżyny. Była słodziutka i pyszna, ale bezkolcowa, z tego co słyszałam i czytałam jest takaże oczyszczająca, zasobna w te same witaminy i minerały. Moim zdaniem jezyna musi dojrzewać tyle ile trzeba na słońcu, żeby była słodka a odmiany pewnie różnią się smakiem.

    OdpowiedzUsuń
  4. to moje jedne z ulubionych owoców lata...szkoda że tak rzadko i krótko są dostępne

    OdpowiedzUsuń
  5. zgadzam się-jezyny są pyszne i szkoda, że tak szybko się kończą

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hehe, zdecydowanie :) Też uwielbiam te owoce :D

      Usuń
    2. mam jeszcze dwa słoiki dżemu, ale świeżych nic nie przebije: http://kuchniatosztuka.blogspot.com/2015/08/dzem-i-sok-z-jezyn-zrob-i-nie-daj-sie.html

      Usuń
  6. To jest ich największa wada - krótka dostępność ;) Kocham jeżyny i gdy jest na nie sezon dodaję je praktycznie do wszystkiego. W tym roku mieszałam je nawet z twarożkiem i smarowałam tym kanapki, pycha! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musiało być pysznie. Na pewno spróbuję z twarożkiem i dżemem z jeżyn, bo w tym roku udało mi się sporo zrobić. Dzieki za podpowiedż. Pozdrawiam

      Usuń

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu.
Pozdrawiam Weronika