poniedziałek, 7 listopada 2016

Stawy jak zapobiegać chorobom dieta i profilaktyka

Jak dbać o stawy?

Dieta bogata w owoce i warzywa z bezpiecznych upraw to tanie i najpewniejsze źródło wszelkich witamin i minerałów. Bez witaminy C i wapnia, nasze  stawy nie są w stanie się regenerować.
Polecam szczególnie warzywa kapustne - białą kapustę i czerwoną, kalafiory i brokuły. Są dla nas cennym żródłem witamin, minerałów i niezbędnych związków . Gotujmy częściej kapuśniaki, bigos najlepiej po wegetariańsku czy mieszankę kapustnych i dyniowatych duszonych w małej ilości wody.

Aktywny wypoczynek na łonie natury  imageworld.pl

Dieta bogata w witaminy z grupy B i witaminę D. Witaminę D wytworzy organizm sam, o ile zafundujemy mu cykliczne kąpiele słoneczne. Aktywny tryb życia na świeżym powietrzu i odpowiednie dawki białka to warunek sprawności motorycznej.

Do dań warto dodawać dalekowschodnie przyprawy - imbir i kurkumę, którym przypisuje się coraz więcej zalet w profilaktyce stawów.

Ryby i owoce morza - krewetki, małże, kraby, raki, homary, ryby - to idealne źródło glukozaminykolagenu, dobroczynnych kwasów tłuszczowychdostarczających budulców i związków, dzięki którym stawy dobrze funkcjonują.

Jeśli codzienna praca zmusza nas do długotrwałego przebywania w jednej pozycji, po powrocie uruchamiamy wszystkie te stawy, które za długo odpoczywały. Wystarczy trochę ruchu w ciągu dnia, ze sprawiedliwym podziałem dla wszystkich stawów. Jazda na rowerze świetnie wpływa na stawy stóp, kolan i bioder, ale barków, karku i łokci już nam nie dopracuje. Dlatego trzeba dać im szanse w kilkuminutowym ćwiczeniu, grając w siatkówkę, wymachując rękoma, czy robić naprzemiennie obroty tułowia i głowy.Niektóre produkty, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego (wątroba, nerki, móżdżek) zawierają sporo puryn. Puryny w organizmie są powodem wzrostu kwasu moczowego we krwi, który skutkuje bólem stawów i mięśni. Schorzenie to nazywane jest dną moczanowąpodagrą lub artretyzmem. Zatem umiar jeszcze raz umiar przy racjach żywnościowych. Puryny obecne są także w roślinach strączkowych, jak groch, czy fasola, choć w tym przypadku wystarczy odpowiednia obróbka produktów roślinnych. Zobacz, jak gotować fasolę, groch, cieciorkę

Osoby obciążone genetycznie i środowiskowo z osłabioną odpornością nie mogą poprzestać jedynie na właściwej diecie i działaniu leków. Trzeba przede wszystkim eliminować przyczyny chorób a nie tylko leczyć ich objawy. W przeciwnym razie będziemy wyglądać jak przygarbiony worek na tabletki. Warto śledzić prasę, nowinki w dziedzinie profilaktyki stawów i nowe skuteczne terapie. Poniżej podaję kilka adresów, związanych z powyższą tematyką.

ciekawy portal o zdrowiu - profilaktyka stawów i nie tylko...
http://www.runners-world.pl/zdrowie/Cudowny-lek-na-bol-kolan,4580,2

8 komentarzy:

 1. Otóż to! Profilaktyka jest najważniejsza!

  OdpowiedzUsuń
 2. Profilaktyka zawsze bardziej wskazana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ćwiczenia bardzo ważne - lepsze krążenie i zwinne stawy

   Usuń
 3. Dokładnie, ja też jestem tego zdania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki wielkie za bardzo interesujący wpis ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu. Postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania i propozycje, co do jego zawartości.