piątek, 6 lipca 2012

Jagody najlepsze na wszystko

Jagoda czarna, zwana borówką czernicą (Vaccinium Myrtillus) jest cudownym antynowotworowym ziołem. Lipiec to doskonały czas na spożywanie świeżych owoców. Lista zalet jagody jest bardzo długa i ciągle uzupełniana o nowe odkrycia. Od zamierzchłych czasów służyła jako panaceum na wszelkie infekcje, robactwo, słaby wzrok, biegunki czy zaparcia.Jedz jagody, bo naprawdę warto!


Jagody mają w sobie siłę cudownych pierwiastków - selenu, żelaza, manganu, magnezu, miedzi, wapnia, fosforu, radu i są kopalnią niezbędnych witamin - C, A, E, B, PP. Te wieloletnie rośliny z rodziny wrzosowatych obfitują w kwas foliowy, jakże cenny dla prawidłowego rozwoju ciąży i płodu, fitoestrogeny - hamujące rozwój nowotworów, zwłaszcza raka piersi, flawonoidy -przeciwutleniacze, organiczne związki, zawarte przeważnie w barwnikach owocu i ziela, o silnych właściwościach antyoksydacyjnych.

W sezonie warto sięgać po borówkę amerykańską Vaccinium corymbosum, która wykazuje wszechstronne dobroczynne działanie i chroni organizm przed rakiem.

  Borówka amerykańska


Zarówno borówka czernica, jak i amerykańska, mają wysokie walory smakowe,dlatego warto spożywać je w sezonie do woli. W miarę możliwości, robić z borówek czarnych przetwory na zimę. Dostarczają najprostszych i skutecznych sposobów na chore jelita, serce, słaby wzrok, nerki i niedobór czerwonych ciałek krwi. 


Jagody chronią Cię przed:


podwyższaniem złego cholesterolu we krwi (LDL) nad dobrym (HDL)

kruchością i pękaniem naczyń krwionośnych

anemią ( obecne w jagodach przeciwutleniacz myrtullina wraz z żelazem produkuje czerwone krwinki)

starzeniem (obecność antyoksydantów, skutecznie regeneruje zły wpływ wolnych rodników)

krótkowzrocznością, osłabieniem wzroku, zaćmą, jaskrą, kurzą ślepotą (wyciąg, ekstrakt z borówki dostępny jest w licznych lekach aptecznych)

powstawaniem komórek nowotworowych (kwas foliowy chroni przed rakiem macicy, jelit a kwas egalowy przed rakiem płuc, gardła, przełyku i krtani)

nieprawidłowościami w rozwoju płodu (korzystny wpływ kwasu foliowego)

rozwojem złych bakterii ( nawet tak grożnych, jak: Salmonella, Escherichia coli) i wirusów
infekcją i stanem zapalnym

robactwem (owsiki) i toksynami

biegunkami (suszona jagoda i sok), zaparciami (świeża jagoda, posiadająca sporo błonnika).

chorobami jelit

chorobami układu moczowego (napar z liści)

cukrzycą (liście i owoce)

Przepisy z jagodami


jagodniki domowedżem jagodowy LINK

pierogi z serem i jagodami


Sok z jagód i jagody w gestym sosie na zime za jednym zamachem:LINKBłyskawiczny mus jagodowy wygodny ze słoika LINK2 komentarze:

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu. Postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania i propozycje, co do jego zawartości.