Jak wyhodować bazylię? |
Bazylia krótki opis rośliny i możliwości uprawy
Występuje sporo odmian bazylii od niedużych trzydziesto-centymetrowych do półmetrowych. Wywodzą się z rodziny jasnotowatych. Można je spotkać w różnych odcieniach zielonego i bordowego. Bazylia pospolita - Ocimum basilicum - najczęściej stosowana w kuchni, ma piękne delikatne połyskujące liście. Jednakże to aromat i skład rośliny sprawia, że szczególnie potrawy z pomidorami, fasolą, papryką, mięsem, makaronem, ziemniakami, nabierają bardzo dobrego smaku, poprawiając jednocześnie trawienie i samopoczucie po posiłku.
Bazylia zawiera garbniki, saponiny, flawonoidy, karotenoidy, sporo makro- i mikroelementów, jak cynk, mangan, miedź, żelazo oraz olejki eteryczne, w tym między innymi: kamfora, linalol, eugenol, chawikol
Bazylia należy do jednorocznych roślin. W naturze rośnie w południowej Azji, południowej Europie, w Afryce, w Ameryce Południowej. Więcej
W Polsce można ją uprawiać w ogrodzie w żyznej wilgotnej glebie. Liście i kwiaty do suszenia pozyskiwać najlepiej podczas kwitnienia rośliny, pozostawiając część liści, żeby bazylia mogła odbudować się na nowo. Dobre rezultaty przynosi uprawa w doniczkach na parapecie.
Ziele suszymy w ciemnym przewiewnym miejscu (temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni C. Zioła suszone przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku w chłodnym miejscu.
Bazylia walory odżywcze i lecznicze
poprawia trawienie
korzystnie wpływa na układ nerwowy i krwionośny
nie lubi jej wszelkie szkodliwe robactwo z roztoczami na czele (działanie antyalergiczne)
pomocna w leczeniu chorób dróg oddechowych
działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo
zmniejsza dokuczliwe objawy przy chorobach przewodu moczowego
poprawia nastrój i pomaga na bezsenność
olejki eteryczne w bazylii leczą objawy uciążliwego kataru
regeneruje naskórek i włosy
zwalcza skutecznie szkodniki roślin
Zioła są prawdziwym dobrodziejstwem, latem mam zawsze kącik z ziołami w ogródku, a zimą małą namiastkę na parapecie. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńDokładnie, nawet bez ogródka można mieć zielnik na parapecie a latem na balkonie
Usuń