wtorek, 13 listopada 2018

Kiszona Kapusta najlepszy sposób na zdrowie

Cudowna kiszona kapusta, zwłaszcza ta domowej roboty skutecznie chroni organizm przed różnymi infekcjami. Jest bogatym żródłem dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego, kompletu witamin: C, A, E. K, B, ważnych makro i mikroelementów jak tylko niektóre z nich: cynk, wapń, żelazo, potas, magnez, fosfor, mangan, selen, siarka.

Przepis na kiszoną kapustę LINK


Bogaty skład niezbędnych związków, takich jak choćby witaminy - silne przeciwutleniacze - A, C i E,  przedłużają życie, opóźniając postępujące procesy starzenia. Chronią przed licznymi chorobami. Wystarczy wymienić groźne nadciśnienie, które współcześnie dotyka nawet najmłodszych.

Kapusta po fermentacji dostarcza cennych bakterii kwasu mlekowego do walki ze złymi bakteriami a tych nie brakuje,  zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Im więcej tych dobrych bakterii tym szybciej powracamy do zdrowia. Kapusta kiszona zatem powinna mieć swoje stałe miejsce w codziennym jadłospisie od dzieciństwa po starość.

Kapusta kiszona to naturalne źródło witaminy K2 - to dzięki niej wapń nie zalega w żyłach a trafia do kości, chroniąc tym samym przed osteoporozą i miażdżycą,

Po terapii antybiotykowej dobrze pić sok z kapusty kiszonej, jeść nawet codziennie kiszoną kapustę tak jak zsiadłe mleko, kefir czy jogurt, by przywrócić w przewodzie pokarmowym odpowiednią florę bakteryjną.

Kapusta kiszona dobra przy rozsądnym odchudzaniu i zaparciach. 100 g nieprzyprawionej kapusty to około 20 kalorii. Poza tym znacznie poprawia metabolizm, czyli przyspiesza trawienie, usprawnia wchłanianie składników pokarmowych i skutkuje łatwiejszym wydalaniem.

Dzięki witaminom z grupy B, jak i pozostałym związkom, kapusta kiszona wpływa dobroczynnie na układ nerwowy, pokarmowy, kości, stawy, naczynia krwionośne, ścięgna, skórę, włosy i paznokcie (siarka). Lista zalet jest naprawdę bardzo długa.

Jeśli cierpisz na obniżoną lub podwyższoną ciepłotę ciała - nie chodzi tutaj o stany gorączkowe podczas infekcji, ale przykładowo nieustannie chłodne ręce, stopy, kapusta kiszona, jak i świeża reguluje takie stany.

Kapustę kiszoną spożywano od dawien dawna upatrując skuteczny sposób na  wzmocnienie odporności, na szkorbut, słabe dziąsła, awitaminozę, nerwicę, oczyszczanie organizmu z toksyn, piękne włosy, skórę i paznokcie.

Sok z kapusty kiszonej czy to woda z ogórków kiszonych prawie natychmiastowo usuwa złe samopoczucie a nawet uciążliwy ból głowy.

Warto odżywiać się prosto, tanio i zarazem skutecznie i leczniczo, pamiętając o kiszonkach, ogólnie produktach przefermentowanych z bakteriami kwasu mlekowego.

4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy tekst! Dzięki wielkie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Blog robi ogromne wrażenie. Widać tutaj włożone serce i wysiłek z pasji. Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
  3. Kapusta kiszona działa cuda :-) Nie powinno się o niej zapominać komponując swoją dietę :-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu.
Pozdrawiam Weronika