wtorek, 17 marca 2015

Jak jeść, żeby mieć z tego korzyść

Oprócz zdrowej żywności, pochodzącej z naturalnych upraw, ważnym warunkiem do skutecznej diety jest prawidłowe trawienie w jamie ustnej, na który możemy mieć spory wpływ. 


Warzywa z kaszą jaglaną

Szybkie spożywanie pokarmów sprawia, że nie będą dobrze strawione, więc dalsza ich przydatność może być wątpliwa. W jamie ustnej, przy pomocy ślinianek, które produkują enzym, zwany ptialiną (amylaza), dochodzi do przetwarzania skrobi i innych cennych reakcji. 
Jedząc posiłki, nie śpieszymy się, wręcz celebrujemy ten moment wraz z pracą kubków smakowych, które nas do tego zachęcają. Każdy kęs musi być pieczołowicie obtoczony śliną i spokojnie przesłany przełykiem do żołądka w celu dalszego trawienia. Nawet wtedy, kiedy spożywamy pokarmy płynne, robimy to małymi łykami, wiążąc ich porcje ze śliną.
Rozkosz smakowania to naturalny i bardzo zdrowy odruch trawienny.

Rozmieszczenie ślinianek w jamie ustnej


Rozróżniamy duże gruczoły ślinowe i małe gruczoły ślinowe. Do dużych ślinianek, posiadających przewody ślinowe,  należą:  przyuszne, podżuchwowe i podjęzyczne. Do małych gruczołów ślinowych, bez przewodów, rozmieszczonych obficie w formie grudek, należą: ślinianki policzkowe, wargowe, trzonowe, językowe, migdałkowe i podniebienne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za pozostawienie komentarza na moim blogu. Postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania i propozycje, co do jego zawartości.