poniedziałek, 18 lutego 2013

Pokrzywa zwyczajna - pospolity geniusz


imageworld.pl
Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica L.

Pokrzywa zwyczajna to na wskroś pospolity geniusz w leczeniu ludzkich przypadłości, jak reumatyzm, hamowanie krwawień, problemy w miesiączkowaniu, anemia, zaburzenia elektrolitów, zapalenia gardła, zaburzenia w oddychaniu, zaburzenia metabolizmu, problemy skórne, wypadanie włosów, skąpa laktacja, puchlina wodna, choroby wątroby i woreczka żółciowego, bronchit, gruźlica... Łatwiej jest wymienić czego ten pospolity chwast nie leczy, choć do tego nie można mieć stuprocentowej pewności.

Trochę historii  

Pokrzywa w starożytności była podstawowym warzywem liściastym w diecie człowieka. Hipokrates, Dioskorydes i Pliniusz pisali o niej, że była dobrym lekiem gojącym i powstrzymującym krwawienia. W krajach bałkańskich nadal popularna jest gęsta pokrzywowa zupa. W kulturze ludowej zioło miało magiczną siłę, pełniąc rolę odstraszacza wszelkiego zła. Warzono ją w winie na dolegliwości układu pokarmowego i zatrucia. Pod koniec średniowiecza w wieku XII, zasłynęła jako roślina włókiennicza. Dopiero uprawa bawełny wyeliminowała ją z produkcji tkanin, choć są kraje, gdzie do tej pory produkuje się z niej dobry sznurek i sieci rybackie.

Występowanie i podstawowe cechy

Pokrzywa występuje wszędzie na kuli ziemskiej oprócz tropików i stale zamarzniętych stref. Najlepiej jednak rozwija się w klimacie umiarkowanym, wegetując tyle razy, na ile pozwoli jej niska temperatura. Lubi miejsca zacienione, wilgotne i próchniczne. Pokrzywa jest wskaźnikiem dobrej gleby. Warto zostawić jej trochę miejsca w ogrodzie, na pewno się przyda... Z całej rośliny, głównie liście (młode liście przed kwitnieniem) są najważniejszym surowcem leczniczym.
Wśród pokrzyw jest około 40 gatunków, z których najwięcej jest właśnie pokrzywy zwyczajnej. Oprócz tej, w Polsce występują jeszcze dwa gatunki
 - pokrzywa konopiolistna i pokrzywa żegawka.

Zawartość witamin, minerałów i ...

Pokrzywa to bomba witaminowa. Najważniejsze z nich to - A, B2, E, C i K.
Czytaj więcej o roli witamin i pierwiastków, zwanych minerałami, 
lub solami mineralnymi. Zasobne zioło jest doskonałym źródłem wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, manganu, krzemu i potasu. Polecam zamiast tabletek i suplementów wiosenną kurację z pokrzywy, oczyszczającą z toksyn i uzupełniającą po zimie wszystkie braki. Przeciwwskazaniem dla tej kuracji mogą być choroby nerek, cysta i krwawienia z polipów. (przez dwa tygodnie wiosną, codziennie po 2 łyżki soku ze świeżego ziela lub łyżka suszonych liści na szklankę wrzątku - dwa razy dziennie). Leczenie warto powtórzyć kilka razy w roku, by udrożnić jelita, pozbyć się zalegających odpadów metabolizmu, namnożyć czerwonych krwinek (doskonała przy anemii), czy podnieść odporność.
Oprócz witamin i minerałów pokrzywa zwyczajna obfituje w śluzy, enzymy, hormony roślinne. W jej korzeniu, poza śluzem, są kwasy organiczne, fitosterole, rozpuszczalna krzemionka, lecytyny i minerały. W kulturze ludowej istnieje przekonanie, że leczenie korzeniem pokrzywy przynosi dobre efekty w walce z rakiem.


Zastosowanie w domu

  • Pokrzywa to wspaniała zielona odżywka. W wielu krajach jest traktowana jak podstawowe warzywo, dodawane do zup, czy do jajecznicy. Niech się szpinak nie gniewa, ale pokrzywa jest wszechstronna i do tego tania. Warto dodawać ją do diety od czasu do czasu a odwdzięczy się nam, przywracając mocną kondycję fizyczną i psychiczną.
  •  Pokrzywa posiada właściwości konserwujące. Patroszone ryby, skorupiaki okłada się tym ziołem, zabezpieczając przed psuciem.
  •  Dla naszej urody pokrzywa jest również hojna: przywraca włosom połysk, usuwa łupież i łojotok, wzmacnia cebulki włosów, odbudowuje strukturę paznokcia, likwiduje liszaje i wypryski. Zrób sam(a) szampon pokrzywowy lub odżywkę (płukankę) do wmasowywania we włosy i w skórę głowy. 
  • Pokrzywę dodaję się do karmy dla drobiu i innych zwierząt,wpływając na zdrowy chów, pozbawiony chorób i problemów z rozmnażaniem trzody.
  • Pokrzywa ceniona jest jako ekologiczny nawóz dla roślin oraz w postaci sfermentowanej do naturalnej walki ze szkodnikami roślin.
  • W niektórych krajach pokrzywa nadal jest cenionym surowcem włókienniczym (pocieszający jest fakt, że w wielu miejscach na świecie powraca się do tej tradycji)

środa, 6 lutego 2013

Zdrowe sposoby na piękne włosy

Próbujesz wielu sposobów, przepłacasz w drogeriach i ciągle nie jesteś zadowolona z wyglądu włosów. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele nieskomplikowanych metod, może przywrócić włosom, paznokciom, skórze, pożądany blask. Media rozpisują się o maseczkach z tropikalnych owoców, tymczasem dla Twoich włosów, najlepsze są szampony naturalne, przygotowane z naparów kilku ziół, do których dodaje się czystego rozpuszczonego szarego mydła. Oczywiście mieszanki wielu ziół są jeszcze lepsze, bo bogatsze w minerały i witaminy. Nie musisz jednak wykupić pół zielarskiej apteki, żeby znacznie poprawić kondycję włosów. Wystarczy, jak nabędziesz torebkę pokrzywy. To cudowne zioło od wieków dokarmiało nadwątlone ciało człowieka, zarówno wewnątrz i na zewnątrz.

 

Zrób sama naturalny szampon (zarówno dla suchych, normalnych, czy przetłuszczających się włosów)

Szampon pokrzywowy (porcja na 4 mycia)

4 łyżki pokrzywy
200 ml wody
2 łyżki startego szarego mydła lub a jeszcze lepiej - około 50 ml mydła naturalnego w płynie
buteleczka około 250 ml do wypełniania mieszanki


Przygotowanie


Pokrzywę zagotowujemy z wodą. Zestawiamy z ognia i parzymy pod przykryciem (nie krócej niż pół godziny). Mydło rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody, podgrzewając dopóty, dopóki się rozpuści. Łączymy odcedzony napar z pokrzywy z rozpuszczonym mydłem i przelewamy do czystej butelki. Można zrobić więcej szamponu, ale należałoby do niego dodać liści z borówki czerwonej (borówka brusznica ma doskonałe właściwości konserwujące).
Po każdym myciu dobrze jest przy ostatnim spłukaniu użyć naparu z pokrzywy z dodatkiem piwa lub octu owocowego. Piwo i ocet usunie z włosów matowość, która pojawia się po kontakcie z twardą wodą. Włosy po kilku myciach staną się mocne i lśniące a skóra głowy odżywiona.

Pokrzywa jest jednym z najlepszych ziół do pielęgnacji włosów. Posiada mnóstwo minerałów, witamin i pozostałych związków. Bardzo dobry efekt daje także brzoza, mydlnica, łopian, bratek, krwawnik, czy szałwia.

 Odżywka do włosów z pokrzywy

Jeśli dysponujemy czasem możemy zrobić odżywkę do włosów z pokrzywy, którą możemy codziennie wcierać w skórę głowy i włosy, co skutecznie zapobiega wypadaniu, wzmacniając strukturę i kondycję włosów.
3 łyżki ziół pokrzywy zalewamy szklanką wrzątku i kilka sekund podgrzewamy nie dopuszczając do wrzenia (najlepiej byłoby to zrobić w termosie). Parzymy zioła przynajmniej pół godziny, by oddały najcenniejsze związki. Dobrze przecedzamy i dodajemy 50 ml piwa. Jeśli nie mamy piwa, możemy dodać octu owocowego, winnego, czy po prostu wina. Przy pomocy gąbeczki masujemy włosy zdrową pokrzywową odżywką